1999 Junior Olympic Championships


INTERMEDIATE LADIES
1999 U.S. JUNIOR OLYMPIC FIGURE SKATING CHAMPIONSHIP
 
*** FINAL STANDINGS ***
 
     SP  FS                                            FP
 
1.   1   3  Amanda P Fritz, SC of Mt. Lebanon          3.5
2.   6   2  Anne Claire R Chua, North Hills FSC        5.0
3.   2   4  Deborah Blinder, University of Delaware    5.0
4.  10   1  Louann M Donovan, The Skating Club of Bo   6.0
5.   5   5  Jennifer Park, SC of Northern Virginia     7.5
6.   4   7  Nicole Newman, La Jolla FSC                9.0
7.   7   6  Kristen M Sheaffer, St. Paul FSC, Inc      9.5
8.   3   8  Chase A Bracamontes, Wisconsin FSC         9.5
9.   9  10  Ahnah Lee, St. Moritz ISC                 14.5
10. 12   9  Linsey Ann Stucks, Oklahoma City FSC      15.0
11.  8  11  Mariam Mohajer-Rahbari, Los Angeles FSC   15.0
12. 11  11  Annie Kim, Wisconsin FSC                  16.5
 
ACCOUNTANT                              REFEREE
HARRY J. McBETH, POMONA, CA             TAMIE K. CAMPBELL*, EDEN PRAIRIE, MN 
 


INTERMEDIATE MEN 1999 U.S. JUNIOR OLYMPIC FIGURE SKATING CHAMPIONSHIP *** FINAL STANDINGS *** SP FS FP 1. 1 2 Wesley R Campbell, Nashville FSC 2.5 2. 4 1 Jordan H Brauninger, Northern Kentucky S 3.0 3. 3 3 Matthew W Lind, Colonial FSC 4.5 4. 2 6 Christopher A Toland, Glacier Falls FSC 7.0 5. 9 4 Adam Aronowitz, Charter Oak FSC 8.5 6. 5 7 Dennis T Phan, Los Angeles FSC 9.5 7. 10 5 Joey W Doud, ISC of Fort Collins 10.0 8. 7 8 Brandon Larcom, Tampa Bay SC 11.5 9. 6 9 Patrick Rodgers, St. Moritz ISC 12.0 10. 8 11 Steven Hsu, Los Angeles FSC 15.0 11. 11 10 Colin B Pennington, Winterhurst FSC 15.5 12. 12 12 David J DeFazio, Garden State SC 18.0 ACCOUNTANT REFEREE JULIAN KRANE, EVERETT, MA OSCAR T. IOBST, JR., PEYTON, CO
INTERMEDIATE PAIRS 1999 U.S. JUNIOR OLYMPIC FIGURE SKATING CHAMPIONSHIP *** FINAL STANDINGS *** JUDGES 1 LORI DUNN, HARRISBURG, PA 2 WENDY BOYLAN MELLAND, KANSAS CITY, MO 3 KEVIN M. ROSENSTEIN, SAN FRANCISCO, C 4 MARY R. COOK, NEW YORK, NY 5 LESTER M. CRAMER, COLORADO SPRINGS, C 6 LINDA CHIHARA, SEATTLE, WA 7 KRISTINA BLACKWELL, COLUMBUS, OH Maj 1 Brandilyn Sandoval, Broadmoor SC 7/1 Robert Pratt, Broadmoor SC 2 Sahnez Tugrul, Queen City FSC 5/2 Cole M Davis, Queen City FSC 3 Amy R Howerton, Dallas FSC 7/3 Steven Pottenger, Dallas FSC 4 Blair Kiefer, ISC of Fort Collins 5/4 Alex Merritt, ISC of Fort Collins 5 Shawn-Marie Andrews, Florida SunCoast FS 6/5 Jeremy J Barrett, Florida SunCoast FSC 6 Elizabeth J Millis, Lincoln Center FSC 7/6 Steven Nigh, Lincoln Center FSC ACCOUNTANT REFEREE ROBERT S. WATSON*, SANTA ANA, CA MARIBEL A. LEITER, WICHITA, KS
INTERMEDIATE DANCE 1999 U.S. JUNIOR OLYMPIC FIGURE SKATING CHAMPIONSHIP *** FINAL STANDINGS *** D1 D2 D3 FD FP 1. 1 1 1 1 Meryl E Davis, Detroit SC 6.0 Charlie White, Detroit SC 2. 2 2 3 2 Rebecca Frino, SC of Morris NJ 13.0 Jake S Villanueva, SC of Morri NJ 3. 3 3 7 3 Trina L Pratt, Broadmoor SC 22.0 Robert Pratt, Broadmoor SC 4. 4 5 2 5 Holly Nadeau, Pawtucket & Providence 26.0 Aaron M Wolff, Warwick Figure Skaters 5. 5 8 4 4 Briana C McInernoy, Greenville FSC 29.0 Steven G Marano, Greenville FSC 6. 7 9 5 5 Jenny K Gober, Huntsville FSC 39.0 Ashley D Deavers, Birmingham FSC 7. 6 4 9 7 Ashley E Bowser, Penguin FSC 40.0 Patrick M Connelly, University of Delaware FSC 8. 8 8 6 8 Lisa Mancuso, Pavillion SC of Cleveland H 44.0 Andrew T McCrary, Shaker FSC 9. 9 7 8 9 Flo Steed, Texas Gulf Coast FSC 51.0 Steven Goodman, Houston FSC 10. 10 10 10 10 Morgan H. Tweedle, Tampa Bay SC 60.0 Clint LeMasters, Florida SunCoast FSC 11. 11 11 11 11 Helen H Thomas, Coyotes SC of Arzona 66.0 Grant G Marron, SC of Arizona ACCOUNTANT REFEREE JULIAN KRANE, EVERETT, MA KATHLEEN D. FLAHERTY, BURBANK, CA
JUVENILE GIRLS 1999 U.S. JUNIOR OLYMPIC FIGURE SKATING CHAMPIONSHIP *** FINAL STANDINGS *** JUDGES 1 LESTER M. CRAMER, COLORADO SPRINGS, C 2 MARY R. COOK, NEW YORK, NY 3 KATHALEEN KELLY CUTONE, READING, MA 4 LORI DUNN, HARRISBURG, PA 5 JOSEPH D. DRIANO, EDMONDS, WA 6 JAN SERAFINE, LAKE FOREST, IL 7 LINDA CHIHARA, SEATTLE, WA Maj 1 Kristi L Ehlinger, Washington FSC 6/2 2 Ashley M Thrailkill, Peninsula SC 4/3 TOM 6 3 Jean D Han, Los Angeles FSC 4/3 TOM 8 4 Kristyn N Lebovitz, Oklahoma City FSC 4/5 5 Amanda M Kaufman, FSC of the Quad-Cities 4/6 6 Lisa K Dannemiller, Ann Arbor FSC 4/7 7 Katherine M Hadford, Washington FSC 5/8 8 Lindsay K McCormack, Jamestown SC 4/8 9 Brooke Castile, St. Clair Shores FSC 4/9 10 Stephanie C Owyang-Onia, Palomares FSC 4/10 11 Molly B McGuire, Anchorage FSC 4/11 12 Sarah A Farley, New England FSC 4/12 13 Alanna E Olson, Wisconsin FSC 5/13 14 Haley L Ellis, New England FSC 4/13 15 Emily A Hughes, The SC of New York 4/15 16 Lindsey Ann Daniels, Dallas FSC 5/16 17 Lindsay M Malcolm, Lilac City FSC 5/17 18 Sandra Jean Rucker, Los Angeles FSC 7/18 ACCOUNTANT REFEREE ROBERT S. WATSON*, SANTA ANA, CA TAMIE K. CAMPBELL*, EDEN PRAIRIE, MN
JUVENILE BOYS 1999 U.S. JUNIOR OLYMPIC FIGURE SKATING CHAMPIONSHIP *** FINAL STANDINGS *** JUDGES 1 ROBERT G. ROSENBLUTH, PHILADELPHIA, P 2 KRISTINA BLACKWELL, COLUMBUS, OH 3 LARRY KRIWANEK, MANHATTAN BEACH, CA 4 ANN GREENTHAL, NEW YORK, NY 5 SHERIE GRIMSON, SANTA ANA, CA 6 KATHALEEN KELLY CUTONE, READING, MA 7 JOSEPH D. DRIANO, EDMONDS, WA Maj 1 Aaron Gillespie, South Mountain FSC 5/2 2 Jon Nuss, Broadmoor SC 4/2 3 Kevin J Rohde, Wagon Wheel FSC 4/3 4 John C Serpe, Richmond FSC 4/4 5 Reed C Minney, St. Clair Shores FSC 5/5 6 Robert Flynn, SC of Boston 4/5 7 Brady Chin, Long Island FSC 5/7 8 Andrew L Starzl, All Year FSC 5/8 9 Daniyel M Cohen, The Skating Club of Bos 4/8 TOM 23 10 Raymond A Riffle, Lakewood Winter Club 4/8 TOM 27 11 Josh J Hanley, Glacier Falls FSC 5/10 12 John F Blaha, Huntsville FSC 6/1 13 Jonathan C Ng, Seattle SC 4/14 14 Christopher Marty, Palomares FSC 4/15 TOM 54 15 Xiano Ming Hu, Washington FSC 4/15 TOM 55 16 Alvin B Visperas, The San Jose FSC 4/15 TOM 56 17 William L Barefield, Dallas FSC 4/15 TOM 57 18 Jaymes Schneider, DuPage FSC 6/17 ACCOUNTANT REFEREE MARY ZARPAYLIC, WOODLAND PARK, CO JOSEPHINE LAWLESS, WEST HILLS, CA
JUVENILE PAIRS 1999 U.S. JUNIOR OLYMPIC FIGURE SKATING CHAMPIONSHIP *** FINAL STANDINGS *** JUDGES 1 KATHALEEN KELLY CUTONE, READING, MA 2 KRISTINA BLACKWELL, COLUMBUS, OH 3 LARRY KRIWANEK, MANHATTAN BEACH, CA 4 ANN GREENTHAL, NEW YORK, NY 5 WENDY BOYLAN MELLAND, KANSAS CITY, MO 6 KEVIN M. ROSENSTEIN, SAN FRANCISCO, C 7 ROBERT G. ROSENBLUTH, PHILADELPHIA, P Maj 1 Samantha E Skavdahl, Northern Kentucky S 7/1 Jordan H Brauninger, Northern Kentucky S 2 Sheila M Harkaway, Ann Arbor FSC 5/2 Colin A Loomis, Ann Arbor FSC 3 Holly E Ford, Skokie Valley SC 6/3 Ricky I Reeder, Chicago FSC 4 Melissa D Bosma, Dallas FSC 6/4 Christopher Pottenger, Dallas FSC 5 Brenna M Howes, Greenville FSC 4/5 Derek A Ondrusek, Greenville FSC 6 Alyssa M Murray, SC of Mt. Lebanon 5/6 Taylor J Toth, SC of Mt. Lebanon 7 Sasha Orlick, Cantiague FSC 6/7 Kyle D Spisak, Cantiague FSC 8 Lindsey M Seitz, FSC of the Quad-Cities 4/8 Andy A Seitz, FSC of the Quad-Cities 9 Janice J Mayne, Rim of the World FSC 4/9 Joseph Jacobsen, Rim of the World FSC 10 Katy E Tang, Glacier Falls FSC 4/10 David E Kaplan, Los Angeles FSC 11 Whitney M Wolf, Jamestown SC 6/11 Brendan P Mead, Jamestown SC 12 Andrea M Skomurski, North Shore SC 7/12 Shawn M Cogan, North Shore SC 13 Heather M McCrone, Coyotes SC of Arizona 4/13 Peter T Curzon, Coyotes SC of Arizona 14 Beth A Harrison, Austin FSC 7/14 Daniel R Benke, Austin FSC ACCOUNTANT REFEREE MARY ZARPAYLIC, WOODLAND PARK, CO JOSEPHINE LAWLESS, WEST HILLS, CA
JUVENILE DANCE 1999 U.S. JUNIOR OLYMPIC FIGURE SKATING CHAMPIONSHIP *** FINAL STANDINGS *** D1 D2 D3 OSP FP 1. 1 1 1 1 Sara S Klatt, Detroit SC 6.0 Dominic Coccitti-Smith, Detroit SC 2. 2 2 2 2 Katy R Green, Palomares FSC 12.0 Leo D Ungar, Palomares FSC 3. 3 3 4 3 Sarah R Solomon, Washington FSC 19.0 Benjamin Y Cohen, Washington FSC 4. 4 4 3 4 Mimi Whetstone, Oklahoma City FSC 23.0 Nathan D Miller, Oklahoma City FSC 5. 8 5 6 5 Caitlin E Dail, University of Delaware FSC 34.0 Matthe T Dail, University of Delaware FSC 6. 7 7 5 6 Laura K Martineau, SC of Maine 37.0 Elliot S Pennington, SC of Maine 7. 6 11 10 7 Sarah L Blood, Los Angeles FSC 48.0 Michael Villareal, Arctic Blades FSC 8. 5 12 7 8 Kristen Mendoza, Greenbrier FSC 48.0 Joshua Lea, Garfield Heights FSC 9. 9 10 8 9 Annie M Maguire, Thoroughbred FSC 54.0 Brandon D Moore, Indiana/World Sk Acad 10. 11 8 9 10 Kari Lynn Leeming, Sun Valley FSC 58.0 Joseph P Conn, Helena FSC 11. 13 6 11 11 Lauren D Sutton, Portland ISC 63.0 Ryland S Stucke, Lloyd Center ISC 12. 14 14 14 12 Keri L Saxton, University of Delaware FSC 78.0 Torsten Joerger, University of Delaware FSC 13. 10 9 12 16 Shelby J Shaw, Oklahoma City FSC 79.0 Laithe S Al-Zubi, Oklahoma City FSC 14. 12 15 13 15 Alexandra J Dahlin, Smithfield FSC 85.0 Jeremy Wolff, Warwick Figure Skaters 15. 17 17 16 13 Kimmerly R Lauten, SC of Mt. Lebanon 89.0 Jonathon R Lauten, SC of Mt. Lebanon 16. 18 13 18 14 Meaghanne D Demirel, Seattle SC 91.0 Jonathan C Ng, Seattle Sc 17. 16 18 17 17 Melissa R Neuman, Skokie Valley SC 102.0 Joseph B Roth, Skokie Valley SC 18. 19 19 19 18 Lauren M Rossbach, FSC of Omaha 111.0 David J Fisher, FSC of Omaha 15 16 15 Alexandra C Schwab, Palomares FSC Geoffry N Varner, St. Moritz ISC ACCOUNTANT REFEREE MARY ZARRAYLIC, WOODLAND PARK, CO VIRGINIA B MOUNT, BOULDER, CO
OPEN JUVENILE PAIRS 1999 U.S. JUNIOR OLYMPIC FIGURE SKATING CHAMPIONSHIP *** FINAL STANDINGS *** JUDGES 1 WENDY BOYLAN MELLAND, KANSAS CITY, MO 2 LORI DUNN, HARRISBURG, PA 3 ROBERT G. ROSENBLUTH, PHILADELPHIA, P 4 KRISTINA BLACKWELL, COLUMBUS, OH 5 KEVIN M. ROSENSTEIN, SAN FRANCISCO, C 6 JOSEPH D. DRIANO, EDMONDS, WA 7 LARRY KRIWANEK, MANHATTAN BEACH, CA Maj 1 Colleen M Okolski, Ann Arbor FSC 7/1 Benjamin J Okolski, Ann Arbor FSC 2 Brittany Vise, Broadmoor SC 6/2 Jeremy Abbott, Broadmoor SC 3 Andrea Varraux, Tampa Bay SC 6/3 Russell Gaudiel, Venice FSC 4 Christina E Chitwood, Broadmoor SC 5/4 Will E Chitwood, Broadmoor SC 5 Kristina M Skinner, Tampa Bay SC 4/5 Brandon Larcom, Tampa Bay SC 6 Jessica N Suite, Washington FSC 5/6 Luke Mafazy, Washington FSC 7 Melissa A Masson, Arrowhead FSC 5/7 Justin T Goodro, Arrowhead FSC 8 Maroc J Fassel, Colorado SC 5/8 Nicholas S Kole, Colorado SC 9 Aisling M Linehan, SC of Bucks County 5/10 Andrew S Goldman, Wissahickon SC 10 Chelsea E Lee, Lakewood Winter Club 4/10 Christopher Bertrand, Lakewood Winter Cl 11 April J Edison, Glacier Falls FSC 6/11 Ray A Edison, Glacier Falls FSC 12 Helen H Thomas, Coyotes SC of Arizona 4/11 Grant G Marron, Coyotes SC of Arizona 13 Carrie E Heath, Kalamazoo FSC 6/13 Eric D Smith, Kalamazoo FSC 14 Abbie L Slatus, Essex SC of NJ 4/14 Matthew B Slatus, Essex SC of NJ 15 Amanda R Schlue, FSC of the Quad-Cities 6/15 Mark B Baldwin, FSC of the Quad-Cities 16 Christine Borak, West Shore FSC 6/16 Tyler M Harrison, West Shore FSC 17 Kathryn A Durki, St. Lawrence FSC 7/17 Dan Ames, St. Lawrence FSC ACCOUNTANT REFEREE HARRY J. McBETH, POMONA, CA JOSEPHINE LAWLESS, WEST HILLS, CA
OPEN JUVENILE DANCE 1999 U.S. JUNIOR OLYMPIC FIGURE SKATING CHAMPIONSHIP *** FINAL STANDINGS *** D1 D2 D3 OSP FP 1. 1 2 2 1 Nicole Flores, Lone Star FSC 8.0 Jonathan W Harris, Lone Star FSC 2. 2 1 1 2 Alicia D Towns, Broadmoor SC 10.0 Bernard J Brink, Front Range FSC 3. 3 3 3 4 Melody C Ritzman, Palomares FSC 21.0 Davis Yang, Palomares FSC 4. 7 4 4 3 Caitlin J Morocco, DuPage FSC 24.0 Logan Giulietti-Schmidt, DuPage FSC 5. 4 5 6 5 Kikki E McCormick, San Diego FSC 30.0 Randall S Ahmann, San Diego FSC 6. 5 7 8 7 Megan J Calhoun, South Bay FSC 41.0 Manuel B Garcia, South Bay FSC 7. 6 6 5 8 Annelise M Arevalo, Glacier Falls FSC 41.0 Daniel W Stewart, Arctic Blades FSC 8. 8 9 7 6 Sahnez Tugrul, Queen City FSC 42.0 Cole M Davis, Queen City FSC 9. 9 11 9 11 Elizabeth M Gooding, Warwick Figure Skat 62.0 Scott Everly, Pawtucket & Providence FSC 10. 10 14 12 9 Sara Lyons, Meadville FSC 63.0 Maury Allen, Westminster FSC of Erie 11. 12 15 11 10 Tertia Cole, Peninsula SC 68.0 Tom Richardson, Palomares FSC 12. 11 8 10 13 Melissa T Noto, Peninsula SC 68.0 Justin M Varner, St. Moritz ISC 13. 13 10 15 12 Amy K Dodenhoff, Warwick Figure Skaters 74.0 Alexander R Boeglin, Smithfield FSC 14. 14 13 14 14 Sarah A Lock, Amherst SC 83.0 Andrew M Lock, Amherst SC 15. 15 12 13 16 Ashley L Jones, The Show Me Blades SC 88.0 Mark S Schulz, The Show Me Blades SC 16. 17 17 16 15 Molly O Willenberg, Braemar-City of Lake 95.0 Landon B Kuester, Braemar-City of Lakes 17. 16 16 17 17 Jaclyn M Klein, Hickory Hill FSC 100.0 Jonathan D Klein, Hickory Hill FSC ACCOUNTANT REFEREE ROBERT S. WATSON*, SANTA ANA, CA VIRGINIA B. MOUNT, BOULDER, CO