2003 CENTRAL PACIFIC REGIONAL CHAMPIONSHIPS

Juvenile Girls

Final Standings

Place Name Club 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Maj. Tie Br.
1. Lindsay Quon St. Moritz ISC 1 1 1 5 1 2 1 4 6 5/1  
2. Lauren Tong St. Moritz ISC 3 2 6 3 2 5 2 1 3 7/3  
3. Maddison Bullock Peninsula SC 2 6 2 4 4 4 3 6 2 7/4  
4. Pamela Imperiale-Hagerman Peninsula SC 4 3 3 2 6 8 5 2 7 5/4 TOM 14
5. Alyssa Carlson St. Moritz ISC 5 4 5 6 3 6 4 3 1 5/4 TOM 15
6. Kristin Lee St. Moritz ISC 7 8 8 1 5 1 6 5 4 5/5  
7. Sigourney Bangoy Peninsula SC 9 5 4 7 7 3 8 8 5 6/7  
8. Sophia Kanety Peninsula SC 6 9 7 9 8 10 7 7 8 6/8  
9. Mericien Venzon Peninsula SC 10 7 11 10 9 9 12 10 9 7/10  
10. Justine Catbagan Peninsula SC 12 10 10 12 10 7 10 9 11 6/10  
11. Danielle Endow Utah FSC 8 11 9 8 11 12 9 11 10 5/10  
12. Elisha Hoffman Peninsula SC 11 12 12 11 12 11 11 12 12 9/12  


2003 CENTRAL PACIFIC REGIONAL CHAMPIONSHIPS

Juvenile Girls

Marks, Totals and Ordinals: Free Skating

Place Name Club 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Lindsay Quon St. Moritz ISC 3.4 3.4 3.2 3.1 3.5 3.4 3.4 3.1 3.0
  3.5 3.3 3.3 3.1 3.5 3.5 3.5 3.1 3.1
6.9 6.7 6.5 6.2 7.0 6.9 6.9 6.2 6.1
1 1 1 5 1 2 1 4 6
2. Lauren Tong St. Moritz ISC 3.1 3.2 3.0 3.2 3.1 3.1 3.3 3.3 3.1
  3.2 3.4 3.1 3.3 3.2 3.2 3.4 3.5 3.2
6.3 6.6 6.1 6.5 6.3 6.3 6.7 6.8 6.3
3 2 6 3 2 5 2 1 3
3. Maddison Bullock Peninsula SC 3.2 3.3 3.2 3.0 3.0 3.3 3.2 3.0 3.3
  3.4 3.0 3.1 3.2 3.1 3.3 3.3 3.0 3.4
6.6 6.3 6.3 6.2 6.1 6.6 6.5 6.0 6.7
2 6 2 4 4 4 3 6 2
4. Pamela Imperiale-Hagerman Peninsula SC 3.0 3.3 3.1 3.3 2.9 2.9 3.1 3.2 3.0
  3.1 3.2 3.1 3.3 3.0 3.0 3.1 3.2 3.0
6.1 6.5 6.2 6.6 5.9 5.9 6.2 6.4 6.0
4 3 3 2 6 8 5 2 7
5. Alyssa Carlson St. Moritz ISC 3.0 3.2 2.9 2.9 3.1 3.1 3.0 2.9 3.3
  2.9 3.2 3.2 3.0 3.1 3.1 3.3 3.4 3.5
5.9 6.4 6.1 5.9 6.2 6.2 6.3 6.3 6.8
5 4 5 6 3 6 4 3 1
6. Kristin Lee St. Moritz ISC 2.8 2.9 2.9 3.4 3.0 3.5 3.0 3.0 3.0
  2.9 3.0 3.1 3.4 3.0 3.6 3.1 3.1 3.2
5.7 5.9 6.0 6.8 6.0 7.1 6.1 6.1 6.2
7 8 8 1 5 1 6 5 4
7. Sigourney Bangoy Peninsula SC 2.6 3.0 3.2 2.8 2.8 3.5 2.9 2.9 3.1
  2.9 3.3 3.0 3.0 2.9 3.4 2.9 2.8 3.1
5.5 6.3 6.2 5.8 5.7 6.9 5.8 5.7 6.2
9 5 4 7 7 3 8 8 5
8. Sophia Kanety Peninsula SC 2.8 2.7 2.8 2.7 2.7 2.8 2.8 2.6 2.7
  3.0 3.1 3.2 2.9 2.9 3.0 3.1 3.1 3.0
5.8 5.8 6.0 5.6 5.6 5.8 5.9 5.7 5.7
6 9 7 9 8 10 7 7 8
9. Mericien Venzon Peninsula SC 2.7 3.0 2.6 2.6 2.7 3.0 2.6 2.7 2.7
  2.8 3.0 3.0 2.7 2.7 2.9 2.6 2.7 2.8
5.5 6.0 5.6 5.3 5.4 5.9 5.2 5.4 5.5
10 7 11 10 9 9 12 10 9
10. Justine Catbagan Peninsula SC 2.4 2.9 2.9 2.2 2.6 3.0 2.8 2.8 2.6
  2.3 2.8 2.9 2.4 2.6 3.1 2.8 2.8 2.6
4.7 5.7 5.8 4.6 5.2 6.1 5.6 5.6 5.2
12 10 10 12 10 7 10 9 11
11. Danielle Endow Utah FSC 2.7 2.6 2.7 2.8 2.5 2.5 2.7 2.5 2.6
  2.9 2.9 3.1 2.9 2.6 2.6 3.0 2.6 2.7
5.6 5.5 5.8 5.7 5.1 5.1 5.7 5.1 5.3
8 11 9 8 11 12 9 11 10
12. Elisha Hoffman Peninsula SC 2.5 2.5 2.7 2.4 2.5 2.7 2.7 2.1 2.2
  2.6 2.7 2.9 2.4 2.5 2.6 2.7 2.6 2.4
5.1 5.2 5.6 4.8 5.0 5.3 5.4 4.7 4.6
11 12 12 11 12 11 11 12 12

Panel of Officials for the Free Skating

Function Name Hometown
Referee Phyllis Baldwin* Park City,UT
Assistant Referee Phillip Deaver Cupertino,CA
Accountant Sandra Westall Berkeley,CA
Judge 1 Joyce Burden San Carlos,CA
Judge 2 Wayne Hundley Riverside,CA
Judge 3 Richard Perez Mountain View,CA
Judge 4 Peggy Stark Ramona,CA
Judge 5 Karen Cousineau Sacramento,CA
Judge 6 Elaine Ettman Sunnyvale,CA
Judge 7 Sheren Chiang San Jose,CA
Judge 8 Arthur Bahr Berkeley,CA
Judge 9 Denise Barton San Jose,CA
Substitute

Last Updated: Sat, Oct 12, 2002, 10:27AM (Competition local time)